Teşvikiye Mah. Teşvikiye Cad. No:16 Kat:2
Yüz – Boyun – Dekolte ve El Sırtı Dolgu İşlemleri

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………

DOĞALLIK

Aslında güzellikten de güzeldir.

Doğallık, bir miktar güzelliğin bir miktar başka bileşenlerle karışmış,harmonize olmuş halidir  .

Mesela öyle ahım şahım güzel / yakışıklı olmayan birinde, baktığımızda gözümüze hoş gelen
ve bizi etkileyen şey aslında işte bu bileşenlerin yarattığı karışımın dengesidir, cazibesidir.

Bu karışımın dengesidir ki güzelliği kuşatır, sarar ve onu hakikileştirir.
Kalkıp bu karışımın dengesini güzellik lehine dahi bozmak ifadeyi bozar ve kişi bir başkasına dönüşür.
Doğal durmayan,sonradan ilave yapıldığı belli,abartılı bir güzelliğin rahatsız ediciliğine tanık oluruz.

Yüz için yaptığımız her ne estetik işlemi olursa olsun,ister botoks,dolgu,askı ipler ister teknolojik estetik uygulamalar,
yüzün ,dişler dahil,kemik,yağ dağılımı,istinat bağları,cildin direnci vs gibi dahil tüm anatomisini,
çoğu kez kafa biçimini,saç şeklini,boyun yapısını , vücud duruşu-postürünü yani Anatomik Bütünlüğünü dikkate alırız .
Bu anatomik bütünlük bizim Altın Oranı baz alacağımız referanstır
ancak anlattığım sebeplerden ötürü doğal sonuçları almak için bu tek başına yeterli değildir.

Aslında doğadaki herşeyde var olan Altın Oranlar elbette güzelliğin estetiğin bir matematik sırrıdır ,
ve dünya sanat tarihi bu sırla yapılmış mimari şaheserlerle doludur .
Ancak  İnsanın yüzü ,yüz İfadesi, yerinde sabit duran , jesti ,mimiği olmayan ,statik ve neredeyse hiç yaşlanmayan, taştan bir heykel, bir bina değildir ki sadece Altın Oranlar ile doğal güzelliği sağlayabilelim .

Bu sebeple bu dengeli karışımı güzelleştirmek adına ” Altın Oranla ”  herşeyi çözmeye çalışmak bence anlamsızdır.
çünkü altın oranların da bir miktar yaşlanması gerekir ki bu dengeli karışımın dengesi ,doğallığı bozulmasın.

Öyleyse her yaşın ayrı bir güzelliği ve ayrı bir Altın Oranı olmalıdır

Bir kişinin karakteri ,mizacı,hayattaki duruşu, edası , jestleri ,mimikleri, karizması,sosyo-kültürel yapısı,çevresi,toplumdaki rolleri,ailesi, statüsü ve en önemlisi makul,yakışan yaşlanma durumu gibi bileşenleri vardır , işte bunları bir denge bileşeni olarak Güzelleştirme Stratejimize katabildiğimiz an estetik işlemlerimizin DOĞALLIĞINDAN bahsedebiliriz.

Bu sebeple İnsan dediğimiz bu en büyük, dinamik, yaşayan ve yaşlanmakta olan esere estetik dokunuşlarımızda
herşeyi Altın Orandan beklememek gerektiğini iddia ettim ve bu sebeple bunu da içine alan bir büyük kavramı tanımlamaya ihtiyaç duydum ;  ALTIN DOĞALLIK 

Çünkü bir insanın güzelliğini geliştirmek demek O’nu sıfır hatıralı, sıfır karakterli , sıfır karizmatik yapmak değildir..

Dr.Yavuz TUNÇ

 

Uzman Ekibimize Hemen Ulaşın 

0532 322 19 18

                                                                                 ……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Felsefemiz ;

Botoks ,dolgu işlemleri dahil tüm estetik tedavilerimizde odaklandığımız en temel konumuz ;

Abartısız ama fark edilen bir güzelliği / yakışıklılığı ortaya çıkarabilmek .

Karakter,Mizaç,Postür,Sosyal Konum veYaşla uyumlu bir güzelliği/yakışıklılığı sağlayabildiğimiz zaman ancak Doğal Güzellikten bahsedebiliriz.

Tek başına yüzün veya vücudun bir bölgesinin bütünden ve yukarıdaki değişkenlerden bağımsız güzelleştirilmesi bence anlamsızdır.

Bunu başarabilmenin ilk şartı , hastayı ve beklentilerini çok yönlü tanıyabilmekten geçiyor .

Gerektiğinde abartılı beklentilere hayır diyebilmek çok önemli.

Karakter özelliklerini ,mizacını iyi analiz edebilmek ve bunları hastanın işi,sosyal konumu,yaş çağı ile uyumlu bir şekilde harmonize etmek yolun yarısı .Bu aşamadan sonra hangi estetik uygulamalarımızı en ideal hangi sıralamayla ve tekniklerle yapacağımıza karar vermek ve uygulamaya başlamak ise artık bir güzelleşme / yakışıklılaşma yolculuğunun başlangıcı oluyor.

Ve tüm işlemler 3 boyutlu bir yüz ifadesini doğrudan ilgilendiren işlemler olduğu için hekimin kişisel artistik yetenekleri,kendine has kreatif  bakış açısının varlığı büyük bir avantaj sağlıyor elbette.Tüm bunların ışığında bir heykeltraş sanatçısı gibi sanatımızı estetik tıp disipliniyle birleştirerek her hasta için özgün yaklaşımları icra edebildiğimiz müddetçe DOĞAL sonuçlara ulaşmak mümkün olabiliyor.
Aksi taktirde şablon uygulamalardan çıkan birbirinin aynısı yanaklar, elmacık kemikleri , dudaklar , çene uçları ile karşılaşmak ne yazık ki çok mümkün olabilmektedir..

Doğal estetik sonuçları elde edebilmeyi hedefleyerek tüm gayretini buna yoğunlaştırmış ve başarmış meslektaşlarımla da ayrıca her zaman gurur duyduğumu belirtmek isterim.

Dr.Yavuz TUNÇ

—————————————————————————————————————————————-

Dolgu Çeşitleri

Dünyada her geçen gün artarak pekçok yeni yüz dolgusu ürünleri estetik sektörüne sunulmaktadır. Malzeme güvenliğini sağlaması klinik başarısını yıllar içinde ispat etmesi elbette ki dolgu markası için çok önemlidir

Yaygın olarak kullanılan dolgu maddeleri:

 • Hyaluronik asit (HA)
 • Kalsiyum Hidroksilapatit (CaHA)
 • Poli-L-Laktik Asit
 • Polimetilmetakrilat (PMMA)
 • Otolog Yağ Enjeksiyonu

Hyaluronik asit (HA)

Bu jel benzeri madde vücutta doğal olarak bulunur. Yanak gibi yerlere hacim ekleyerek ve özellikle gözlerin, dudakların ve alnın çevresindeki kırışıklıkları yumuşatmak için cildi “doldurmak” için kullanılır.

Vücudun zamanla hyaluronik asidi tekrar emmesi nedeniyle, sonuçlar genellikle  6 ila 12 ay civarında sürmektedir. Bu cilt dolgu maddelerinin geliştirilmesinde bazı ilerlemeler sayesinde etkiler 12 ay veya daha uzun sürebilmektedir.

Kalsiyum hidroksilapatit (CaHA)

Bu dolgu maddesi kalsiyum içerir (mikroskobik parçacıklar şeklinde) ve onu daha sonra enjekte edilen bir jele ekler.Otoriteler bu jelin derin kırışıklıklar için HA e göre daha uygun daha kalın bir kıvamda olduğunu söylüyor.

CaHA’nın sonuçları yaklaşık bir yıl ve üzeri dayanma eğilimindedir.

Poli-L-laktik asit

Bu biyo parçalanabilir asit, cildin “oluklaşmış” kırışıklıkları yerine kendi kolajen üretimini uyarmasına yardımcı olur. Bu cilde sıkılık verir ve kırışıklıkların görünümünü genel sıkılaşma etkisiyle azalmasına katkıda bulunur

Bu dolgu derin kırışıklıkları tedavi etmek ve yağın kaybolduğu hacmi arttırmak için kullanılır. Yavaş yavaş çalışır, etkisi iki yıl boyunca sürebilir, bu da onu yarı kalıcı bir dolgu maddesi yapar.

Polimetilmetakrilat (PMMA)

Bu dolgu maddesi küçük toplardan (mikro küreler denir) ve cildi dolduran kolajenden oluşur. Yapılan çalışmalardan  bir makaleye göre bazı sorunların olduğu bilinmektedir  .

Her ne kadar bu dolgu türü kalıcı olarak kabul edilse de, sonuçların beş yıl sürmesiyle, genellikle doktorların ilk tercihi değildir.

Yayınlanan araştırmaya göre uzun etkili dolgular, enfeksiyon ve nodüller gibi komplikasyonlara daha yüksek oranlarda rastlanmaktadır.

Otolog Yağ Enjeksiyonları (yağ grefti)

Bu teknikte vücudunuzdan yağ alınıp işlemlerden geçirdikten sonra dolgu için yüz bölgelerine enjekte edilmesi amaçlanır.

Bu yağ tipik olarak liposuction kullanılarak çıkarılır. Vücuttaki uygun bölgedeki yağ, ciltteki küçük kesiden sokulmuş içi boş bir tüp vasıtasıyla vücuttan dışarıya alınması prosedürüdür.

Bu prosedür sedasyon gerektirir ve iyileşmek için bir veya iki haftaya ihtiyacınız olabilir. Çoğu durumda, yağ grefti uzun süreli sonuçlar sağlasa da optimal ve kozmetik manada yüz biçimlendirmede verilen yağın ne kadarının eriyeceği kestirilemediği için fazla yağ bırakılması da az yağ bırakılması da sonuçları olumsuz etkiler.

HA nedir?

Hyaluronik asitten (HA) yapılmıştır. HA ciltte besin sağlayan, cildin nemi ve yumuşaklığını korumasına yardımcı olan ve hacim ekleyen doğal bir maddedir. Dolgu maddelerinin her biri, modifiye edilmiş bir HA formundan yapılır.

Ha nerede kullanılır? 
Yanakları kaldırmak, parantez içindeki parantez çizgilerini düzleştirmek, dikey dudak çizgilerini düzeltmek veya dudakları doldurmak,şekillendirmek için farklı formülasyonlar onaylanmıştır. Sonuçlar kısa ve uzun ömürlüdür. 21 yaşın üzerindeki erişkinlerde burun ve ağız etrafına ince bir hacim ekleyerek orta ila şiddetli parantez çizgileri ve kırışıklıkları yumuşatır
21 yaşından büyük yetişkinlerde
yaşa bağlı hacim kaybını düzeltmek için yanak bölgesine hacim ekleyebiliriz

Hacim kaybı neden önemlidir? 

Zamanla, yüz birçok yönden değişiyor. Bu normal yaşlanma sürecinin bir parçasıdır, ancak genetik ve çevresel faktörler de rol oynamaktadır.
Cildinizin görünümünde, genellikle derinleşen parantez çizgileri ve kırışıklıkları şeklinde bir değişiklik fark edebilirsiniz.
Fakat daha az belirgin olan, yaşa bağlı orta yüz hacim kaybıdır.
Yanaklarınız düzleşebilir ve cilt sarkmaya başlar.

Gülme Çizgileri – Parantez Çizgileri sebebi nedir? Parantez çizgileri, yüzünüz dinlendiğinde dahi ortaya çıkan statik çizgilerdir. Cildiniz cildin yapısını veren yapı taşlarından bazılarını (hyaluronik asit ve kollajen) kaybederken bu durum zamanla olur.

Dudaklar hacim kaybedebilir mi? 
Evet, zamanla dudaklarınız dolgunluğunu kaybedebilir ve zayıflayabilir. Bununla birlikte, birçok insan dudak büyütmeyi araştırır çünkü ince dudakları vardır ve daha çok dolgunluk isterler.

YANAK

Kırışıklıklar ve çizgiler, yaşlanmanın tek belirtileri değildir. Zamanla yanaklar gevşer ve cilt sarkmaya başlar. Buna, yanak bölgesindeki doğal bir hacim kaybı veya yaşa bağlı orta yüz hacim kaybı olur. Dolgu maddeleri, yanak alanını yukarı ve tana kaldırmak ve çevrelemek için cildin altına hacim eklemek için tasarlanmıştır.

Parantezleri ,Çizgileri ve Kırışıklıkları Yumuşatır

Dolgu maddesi  , daha pürüzsüz bir görünüm elde etmek için orta ila şiddetli yüz çizgilerini ve kırışıklıkları yumuşatır.
Zamanla, cildiniz elastikliğini kaybeder ve bu da orta ila şiddetli parantez çizgileri ve burun ve ağız çevresindeki kırışıklıklar yaratır. Serumlar ve kremler cildin yüzeyinde çalışırken, dolgu maddeleri bu çizgileri ve kıvrımları yumuşatmak için cildin içine hacim ekleyerek uzun ömürlü sonuçları elde etmenize yardımcı olur.

DUDAKLAR

Kalıcı görünen doğal görünümlü dudaklar
Bazı insanlar doğal olarak ince dudaklara sahiptir ve sadece daha dolgun bir görünüm elde etmek ister. Diğer insanlar dudaklarını zamanla inceltiklerini fark etmiş ve dikey dudak çizgilerinin daha belirgin olduğunu görmüş olabilir. Dudaklarınıza gelince benzersiz ihtiyaçlarınız ne olursa olsun, hyaluronik asit koleksiyonu size yardımcı olabilir.

Tedavi deneyimi nasıldır? 
Estetik doktorunuz tıbbi geçmişinizi alacak ve yüz analizinizi yapacaktır. Estetik kaygılarınızı tartışmaya hazır olun. Ameliyatsız bir tedavidir. Enjekte edilebilir jellerle yapılan bu işlem, bölgenize bağlı olarak 15 dakika ile 60 dakika arasında sürebilir.

Ağrılı  mı ? 
Enjeksiyon sırasında ağrı veya rahatsızlığı gidermek için ağrı azaltıcı lidokain içerir.

Sonuçları ne zaman göreceğim? 
Sonuçlar anında görülür.

Maliyet
İndirimli ürünlere veya “ucuz” tedavilere karşı dikkatli olun,gerçek olamayacak kadar düşük fiyatlar malzeme güvenliği açısından ciddi riskleri barındırır.

Hyaluronik asit jel dolgusu almamam için herhangi bir neden var mı? 
Ciddi alerjik reaksiyon öyküsü (anafilaksi) varsa veya lidokain veya herhangi bir enjekte edilebilir jel dolgu maddesinde hiyalüronik asit (HA) yapmak için kullanılan proteinlere (Gram-pozitif bakteriyel proteinler) alerjiniz varsa, enjekte edilebilir jel dolgu maddeleri almayın.

Yüz dolgusu nedir ?

Yüz dolguları, kırışıklıkların görünümünü azaltmak ve yaşla birlikte azalan yüz dolgunluğunu yeniden sağlamak için yüzün çizgilerine, kıvrımlarına ve dokularına enjekte edilen sentetik veya doğal olarak oluşan maddelerdir.

Bu enjekte edilebilirler cilt içi dolgu maddeleri, enjekte edilebilir implantlar, kırışıklık dolgu maddeleri ve yumuşak doku dolgu maddeleri olarak da adlandırılır. Gülümseme çizgilerini azaltmak, yanakları ve dudakları biçimlendirerek doldurmak ,boyun ,dekolte, el sırtı gençleştirmede ve sivilce izlerini düzeltmek için kullanılırlar.

Dolgu maddelerinin büyük çoğunluğu vücud tarafından parçalanıp emilebilir.Bu nedenle, ürüne ve kişiye bağlı olarak aylarla birkaç yıl süren geçici sonuçlar sunarlar.

Yalnızca ABD de  2018’de 3 milyon hasta için yüze dolgu işlemi gerçekleştirilmiştir.

Boyun-Dekolte-El Sırtı Dolgusu

Zaman içinde cilt harabiyetleri sebebiyle doku ekstrasellüler matriksini kaybeder,kıvamını kaybetmeye başlar.Bu da çizgilenmede artış,kırışıklıklarda artış,özellikle dekolte ve el sırtında lekelenme artışı meydana gelmeye başlar.Tüm bunların temel sebebi cildin hidrasyonunu nemini kaybetmesidir dolayısıyla da kurumaya başlayan ciltte güneş ve yaşlılık lekeleri artmaya başlar.

Bu olumsuz süreçleri geriye döndürecek en pratik katkılar HA ,Kalsiyum Hidroksilapatit ve Poli-L-Laktikasidler başarıyla kullanılmaktadır.

 

Dolgu maddelerinin yan etkileri

Yaygın yan etkiler ,enjeksiyon bölgesi çevresinde ortaya çıkma eğiliminde olan aşağıdaki yan etkiler hemen olabilir, ancak genellikle 7 ila 14 gün içinde netleşir:
 • kırmızılık
 • şişme
 • ağrı
 • morarma
 • kaşıntı
 • isilik

Nadir yan etkiler

Çok daha nadir olsa da, aşağıdaki yan etkilerin olabileceği farkında olmalısınız:

 • enfeksiyon
 • dolgunun enjeksiyon bölgesinden sızması
 • cerrahi olarak çıkarılması gerekebilecek enjeksiyon bölgesi etrafındaki nodüller
 • granülomlar, dolgu maddesine bir tür enflamatuar reaksiyon
 • dolgu maddesinin bir alandan diğerine hareketi
 • kan damarlarında yaralanma
 • dolgu maddesi bir artere enjekte edildiğinde , gözlere kan akışını engeller
 • tıkalı kan akışı nedeniyle doku ölümü
Güvenlik önlemleri

 

Yüz dolgu maddeleri genellikle güvenli olsa da, bu adımları atmanız güvenliğinizi sağlamanıza yardımcı olabilir:

 • Dolguyu enjekte etmek için lisanslı, iyi eğitimli ve deneyimli bir tıp doktoruna kullanın.
 • Prosedürü birinin evinde veya bir alışveriş merkezinde değil  bir tıbbi ortamda yaptırınız.
 • Yapılacak dolgu türüyle ilgili hekiminize deneyimlerini sorun. Ürünle ilgili deneyimleri ne kadar fazlaysa, o kadar iyidir.
 • Dolgular tıbbi malzemeler olup eczanelerde dahi satılmaz sadece ilaç depolarından ruhsatlı tıbbi kurumlarca alınabilir.
 • Dolgular açılmamış ve uygun şekilde etiketlenmiş şırıngalarda olmalıdır.
Aşağıdaki durumlarda dolgu kullanılmaz :
 • cildiniz herhangi bir nedenle iltihap varsa .(örneğin, kızarıklık, aktif akne, kurdeşen vb.)
 • Dolgu maddelerinin herhangi birine alerjiniz varsa
 • kanama bozukluğunuz var
 • hamileyseniz, emziriyorsanız veya 18 yaşın altındaysanız (daha küçük yaş gruplarında güvenlik eğitimi alınmamıştır)
 • Cildiniz skarlaşmaya karşı hassas ise (örneğin, bir keloid veya fazla miktarda skar dokusu