Teşvikiye Mah. Teşvikiye Cad. No:16 Kat:2
Saç Ekimi FUE + Safir Uç

SAÇ EKİMİNDE FARKLI BİR TEKNİK

Safir Uç : Saçsız olan bölgeye açılacak kanallar değişik metodlarla açılabilir bu metodlardan biri de safir uçla kanal açılmasıdır..Bu açılan kanalların içine donör sahadan FUE tekniği ile çıkartılmış olan saç greftleri dikilir. Daha keskin olduğu ve yuvalama yaptığı için daha az travma yarattığı iddia edilir.Bunun yanında pek çok deneyimli cerrah içinse bu kanalları açacak olan slit,iğne ucu ,safir uç kullanımı arasında anlamlı hiçbir farkın olmadığı ve asıl ayırt edici olanın el becerisi olduğu yönündedir.Bu tür tanıtımların reklam amaçlı olduğunu söyler ve her biri kendi el deneyimlerine göre metodlarını geliştirirler.

 

Uzman Ekibimize Hemen Ulaşın 

0532 322 19 18

 

Bu bilgiler ışığında bizim takip ettiğimiz yol ise hasta için en uygun teknik ve metod ne ise bunu en iyi uygulayacak bilgi donanım ve ekipmanlara sahip olmak ve gelişmeleri çok yakından takip etmek hatta bir kısmının gelişmesine de katkıda bulunmak şeklindedir.

FUE Tekniği

Saç greftlerinin donör (verici) sahadan (ense,sakal,vücud) bir punch yardımıyla tek tek sökülüp çıkarılması tekniğine verilen isimdir.

Donör sahadan teker teker ve aralıklı şekilde saç greftleri çıkarıldığı için ayrıca herhangi bir kesi-dikiş gerektirmediği için iz ya da skar kalmaz.

Bir önceki yöntem olan FUT tekniğinde ise iki kulak arası donör alandan kesi ile 2 cm genişliğinde uzun bir şerit alınması ve kesinin dikiş gerektirmesi sebebiyle kesi-dikiş,izi, skar izleri de olmaktaydı. FUE tekniği bu problemleri çözdüğü için FUT tekniğinin yerini neredeyse tamamen almıştır.

Dolayısıyla bir Saç Ekimi operasyonu nedir dersek ; verici alandan saçların bir punch yardımıyla kökünden sökülmesi  (ekstraksiyon) ve yine bunların köküyle birlikte alıcı alana dikilmesi (implantasyon) işlemidir .Bunu gerçekleştirmek için de elbette ara tıbbi prosedürler mevcuttur.

Bu amaçla genetik ömrü uzun olan saç greftleri donör sahadan FUE tekniği ile manuel /mikromotor punch vasıtasıyla itinayla çıkarılır .

Sökülen greftler , FUE den bağımsız olarak ister kanal açarak ya da kanal açmaya gerek bırakmayan kalem tekniğiyle (implanter pen, choi, dhi vb. ) ya da hem kanal hem implanter pen tekniği ile alıcı sahaya itinayla dikilirler.

Saç ekiminin başarılı olması için özenle çıkarılan fidenin (saç grefti ), dikilinceye kadarki sürede hayatta kalması ve dikim işleminde de mekanik/şimik zarar görmeden dikilmesi,dikilecek yuvanın genişiliği-derinliği-yönünün fizyolojik olması ,alanın önceden can suyu ( Ozonize CGF-PRP) ile karşılaşması ve kritik 72 saatin ve sonraki bir haftanın optimal şartlarda geçirilmesi gib her aşamasının tıbbi manada profesyonelce,fizyolojik şartlarla uyumlu planlanması şarttır.

Saç ekimi işleminde Tıbbi fizyolojik şartların sağlanması yanında estetik tıp anlayışıyla birlikte olması icap eder ki ekilen saçlar,sonradan ekildiği belli olmasın ya da da köklerin alındığı donör sahada da yolunmuş kaz görüntüsü oluşmasın.

Hasta beklentisi ile sonucun uyumlu olabilmesi için iyi bir muayene gerekir ve alınabilecek dolayısıyla da ekilebilecek maksimum kök sayısı ile elde edilecek en doğal sonuçlar hastayla paylaşılmalıdır. Alınabilecek maksimum greft sayısı ve seans sayısı kararlaştırılır.Neticede ekilecek saçın kaynağı hastanın kendisidir .Köklerin tekli ikili,üçlü dörtlü olması da önemlidir.

Elde edilecek max greftin ekim işleminde en ideal ve doğal görünüm açısından hastayı yönlendirmek ve birlikte karar vermek önemlidir..Alınacak greft sayısının verici alanda yetersiz olduğu durumlarada sakal bölgesinden veya vücudun başka bölgelerinden yararlanılsa da bunun katkısı 2 bin greft civarında olabilecektir.

Ekim yapılacak bölge ,ön saç çizgisi ve gerekli olan greft sayısı, gereken seans sayısı hekim tarafından belirlenir. Daha sonra saçlı bölge olarak ifade edilen kafanın arka tarafından iki kulak arası bölgeden manuel ya da mikro motor aracılığı ile çok ince punchlar vasıtasıyla saç greftleri (saç kökü ) tek tek çıkartılır. Bu greftler kişiden kişiye değişmekle beraber 1 li, 2 li, 3 lü nadiren 4  lü kıl gruplarını içermektedir. Alınan bu greftler ekim sırasında steril ve fizyolojik ortamda korunurken saçsız bölgeye yine özel usullerle hastanın saç çıkma yönüne uygun olarak ya kanallı ya da kanalsız direkt kalem tekniği ile dikim işlemi tek tek gerçekleştirilir. İşlem sırasında hem verici bölgeye hem de ekim yapılacak bölgeye uygulanan lokal anestezi sayesinde hasta herhangi bir ağrı hissetmez..

Seans süresi açık bölgenin büyüklüğüne göre 6-8 saat arasında sürmektedir. Seans sayısı da yine açıklık bölgesine ve dikim işleminin tekniğine göre belirlenmektedir. Kanallı işlemler 1 günde, Kalem işlemleri ardışık iki günde gerçekleştirilir.

İşlem Sonrası

Ekilen Saçların yıkanması 2-3. günde hastaya uygulamalı göstererek gerçekleştirilir.Yıkama öncesi yumuşatıcı epitelizan kremlerin sürülmesi ve akabinde uygun bir şampuanla nasıl yıkanması gerektiği hastaya mutlaka öğretilmelidir.Dikkat edilmesi gereken durumlar hastayla paylaşılır.

İşlem sonrası donör sahada herhangi bir iz kalmamakta, bölge bir haftaya kadar iyileşmekte , iki haftada tamamen doğal görünüme kavuşabilmektedir.

Yine saç ekilen alıcı bölgede de kanalların özel teknikle ve özenle açılmasından dolayı saç ekiminden sonra saç ekilen bölgede de herhangi bir iz kalmamakta bir haftadan itibaren kabukların düşmesiyle görünüm doğal olmaktadır.

Dr.Yavuz TUNÇ,MD