Regenerativ Estetik

Regenerativ Estetik Tedaviler 

Regeneratif tedaviler aslında sadece estetik tıp alanında değil diğer tüm tıp branşlarında da yararlanılmakta olan ve vücudumuzun kök hücreleri,büyüme faktörleri,sitokinleri,extrasellüler matrixi ile kendisine ait yenileyici,tamir edici potansiyelini kullanmaya dayanan oldukça iyi sonuçlarıyla da her geçen gün daha fazla ses getiren ve geliştirilen bir tedavi metodudur.

Benim bu tedavi metodolojisiyle tanışmam ise 2005 yılında başladığım Ozon terapi ile oldu..2007 yılında PRP ve ondan nasıl en iyi ve miktarlı büyüme faktörlerini elde edebiliriz soruma cevabı ,Ozon tedavilerinin duayeni Prof.Dr.Velio Bocci ‘nin 2002 yılında yayınlamış olduğu bir makalede buldum ki biomoleküler seviyede kanıtladığı üzere belli dozlardaki Ozon katkısı ile bunun mümkün olduğu gösteriliyordu.Bu sayede ortaya çıkan,Kök hücreyi, Growth(büyüme) faktörleri ,ekstrasellüler matriksi ve sitokinleri, medikal estetiğe modifiye ederek, medikal estetikte cildi gençleştirmek, kuvvetlendirmek,tazeleştirmek için ve cilt altı yağ dokusunu güçlendirmek amacıyla kullanmaya başladım hem de hastalarımın yaş itibariyle diz eklem dejenerasyonları sebebiyle ağrı ve hareket kısıklılıklarında  kullanmaya başladım.Aldığım oldukça tatmin edici sonuçlar sebebiyle neredeyse tüm medikal estetik tedavi protokollerimde (cilt gençleştirme,leke,dolgu efekti,saç gürleştirme,yara ,yara izi,akne ,zayıflama gibi ) bu katkılarından yararlandım ve geliştirerek yararlanmaya da devam etmekteyim. Avrupa ve Türkiye’de ise medikal estetik alanında ”sade” PRP’ nin tanıtımı 2011 senesinde bir Avrupa menşeyli tıbbi firma tarafından gerçekleştirildi.

Peki sade PRP mi Ozonlu PRP mi daha etkili, neden ?

Yukarıda atıfta bulunduğum bilim insanı Prof.Dr.Velio Bocci’nin başında olduğu çalışma ile Ozon-Oksijen gazının insan plazmasına uygun konsantrasyonlarda katılmasıyla girdiği reaksiyon neticesinde trombositlerden en ideal sayıda büyüme faktörlerinin salındığını kanıtladığı yıl 2002.

Üstelik uygun dozlardaki Ozon-oksijen karışımının PRP yi ve PPP yi oluşturan trombositten fakir plazmaya ve içindeki extrasellüler matrixe olan katkısı da henüz pek fark edilmemiş olduğunu düşündüğümüzde bu sorunun cevabını zannedersem vermiş oluyorum .

Medikal Estetikte Ne Amaçla Kullanılır ?

Rejeneratif Estetik tedavilerde bir sorun alanını iyileştirmek ,yenilemek,tazeleştirmek,gençleştirmek için
klinik ortamda en pratik olarak hastadan az miktarda kan alınır.Bu kan santrufuj edilerek ”sade” PRP elde edilir.

Benim tercih ettiğim teknikte ise ”sade” PRP yerine Ozonize edilmiş PRP ve PPP ve elde ettiğim CGF +CD34 Kök Hücre,Sitokinlerin ilgili cilt dokusuna mikro travmalar eşliğinde verilmesini kapsar.

Cildin kıvamını yapan ekstrasellüler matrix dediğimiz yapıyı tekrar güclendirerek buradan yeni kollajen,elastin gibi ağlarla tekrar örgünleştirip,dolgunlaştırıcı,hidrate edici,nemlendirici hyaluronik asidin yapımını arttırır .

Bütün bunların sayesinde Ciltde yenilenme,kırışıklıklarda düzelme , pürüzsüzleşme ve kuruluğa bağlı Lekelerde giderme oluşur, Saç köklerini güçlendirme,yeni saç oluşumunu sağlama , akne ,yara izi gibi pek çok estetik amaçda kullanmaktayım.

Kaç Seans Gerekir ?

3 hafta arayla 3 seans yeterlidir .Yaşa ve kişisel özelliklere göre değişmek kaydıyla yılda 1 ya da 6 ayda 1 kez yapılan 1 seanslık bakımla da  elde edilmiş olan kazanımlar sürdürülmüş olur

İşlem Nasıl Yapılıyor, Acılı mı ?
İşlem yapılacak alan 30 dakikalığına lokal anestezik kremle uyuşturulurken bu işlem için özel olan bir kaç tüple kanınız alınır..Alınan kanınız 15 dakika içinde kliniğimizde işlemlerden geçirilir. Bir kısmını İlgili alana enjeksiyonlar eşliğinde verilir,bir kısmı enerji bazlı ya da mikro iğnelemelerle yüzeyden verilir bir kısmı da kanül yöntemiyle cildinize ve cilt altı yağ dokunuza verilir.Acı belli belirsizdir.
İşlemden hemen Sonra İşe-Sinemaya -Toplantıma Gidebilir miyim ?
Hayır.
Çünkü kırmızımsı bir yüz sizi bekliyor .İşlem sonrası hem yatışması hem de antiaging etkiye olumlu katkısı sebebiyle soğuk maske ve LLED soğuk ışık terapisi yapmamıza rağmen eve gitmeniz sizin için en iyi tercihtir.Programınızı buna göre yapmanız icap eder.Çünkü cildinize verdiğimiz tamirci ustaları ve malzemelerle yeni bir yapılanma başladığından enflamatif bir reaksiyon söz konusudur .1 gün sonrasında cilt iyice sakinleşir. Kapatıcılı likid güneş koruyucusu sürerek normal hayatınıza katılabilirsiniz .Ağır spor,hamam,sauna,yüzme 1 hafta ertelenmelidir.