MEDİSİMA Klinik olarak 15 yıla varan tecrübemizle , bir lazer epilasyon hastasının en çok beklentisi olan konuları
ve bunlara en iyi cevap veren lazer epilasyon sistemlerini aşağıdaki 11 adımda sizler için objektif olarak özetlemeye çalıştık..MEDİSİMA Klinikte bugün dünyada Lazer Epilasyon amaçlı kullanılmakta olan 3 farklı lazer epilasyon sistemlerini bulundurduğumuz için burada herhangi bir lazer sistemini öne çıkarmak ya da reklamını yapmak gibi bir niyet taşımıyoruz.

  1. İşlem acısız olsun istenir ki çok haklıdırlar .. bunu en iyi sağlayan lazer sistemi /sistemleri ( İleri Teknoloji Alexandrite Lazer epilasyon , Hızlı Atışlı Diod Lazer epilasyon )
  2. Lazer atışı acısız olsun diye de aşırı soğuk üflemesi olmasın istenir çünkü bu defa da aşırı soğuk  irrite eder, idraryolları vb. enfeksiyonu da olmak istemezler.. bu problemi çözen lazer sistemi/sistemleri soğutmaya çok ihtiyaç duyurmayan bir ileri teknoloji Alexandrite Lazer Epilasyon ve Hızlı Atışlı  Diod Lazer Epilasyon sistemidir . NOT ; Lazer sistemlerinde lazer atışını yapan bir başlık vardır ve ona eklemlenmiş olarak lazer atışıyla aynı anda devamlı soğuk üfleyen bir soğutma başlığı vardır.Lazer epilasyon için lazer ışık teknolojisi yeterince gelişmiş ise etkili atışı yapar ama acılı,ağrılı atış yapmazlar böylece de ağrıyı acıyı azaltmak için aşırı soğuk üflemeye de ihtiyaç kalınmaz .Daha eski teknoloji lazer sistemlerinde ise lazer ışığı acılı ağrılı olduğu için bunu hafifletmek için aşırı soğutmaya ihtiyaç duyulur.

      3 . Hijyenik olsun istenir. Lazer başlığı cilde temas etmesin isterler.Bunu sağlayan lazer epilasyon sistemleri  temassız tüm  Alexandrite lazer epilasyon , NdYAG Lazer Epilasyon cihazları )
4. Tüm cilt tiplerinde (sarışın,buğday tenli,esmer) cildi yakmadan,güvenle lazer epilasyon yapılabilsin isterler..Bunu sağlayan lazerler ise ( İleri Teknoloji Alexandrite Lazer epilasyon sistemleri, tüm Diod Lazer epilasyon sistemleri, NdYAG Lazer epilasyon sistemleri )
5. Etkili ve kalıcı epilasyon sağlasın isterler.Bunu sağlayan lazerler tüm Alexandrite Lazer epilasyon  , Diod Lazer epilasyon ,NdYAG Lazer epilasyon )
6. Yazın da yapılabilsin isterler.Bunu sağlayabilen lazerler İleri Teknolojili Alexandrite Lazer epilasyon, Hızlı Atışlı Diod Lazer epilasyon, NdYAG Lazer epilasyon )
7. İşlem için jel sürülmesin ki daha hijyenik olsun isterler. Bunu sağlayabilen lazerler  tüm Alexandrite Lazer Epilasyon , NdYAG Lazer Epilasyon )
8.Seans aralarındaki temiz dönemi,kılsız dönem uzun sürsün , 2,5 ay rahat etmek isterler.Bunu sağlayan Lazer İleri Teknoloji Alexandrite Lazer Epilasyon Sistemi )
9. İnce Tüylerde de etkili olsun isterler . Bunu sağlayan lazerler ( İleri Teknoloji Alexandrite Lazer epilasyon cihazı, tüm Diod Lazer epilasyon , NdYAG Lazer Epilasyon )
10. Seans İşlemi çok hızlı olsun isterler.Bunu sağlayan lazerler ( İleri Teknoloji Alexandrite Lazer epilasyon, Hızlı Başlıklı Diod Lazer epilasyon )
11. Yukarıdaki bahsettiğimiz tüm hasta beklentilerini sağlayan laser sistemi ( İleriTeknolojili Alexanderite Lazer epilasyon )

LAZER EPİLASYON HAKKINDA GENEL BİLGİLER

Lazer epilasyon nasıl etki eder ?
Lazer ışığı kıllara koyu rengini veren MELANİN adlı siyah pigment tarafından emildiğinde ısı oluşur bu ısı kılın canlılığını bozup kılın köküne doğru ilerleyerek kıl kökünde de tahribat yaparak kıl üretimi durdurulmuş olur.

Lazer epilasyon güvenli midir ?
Bir sağlık kuruluşunda hijyenik ortamda doktor sorumluluğunda yapılması kaydıyla evet güvenli bir tedavi yöntemidir. Ağda ve benzeri kökten kıl çekim yöntemlerinin hijyenik riskleri düşünüldüğünde toplum sağlığı ve bulaşıcı hastalıklar açısından da büyük öneme sahiptir üstelik de lazer epilasyon ile kalıcı bir epilasyon gerçekleştirilebilmektedir.

En erken kaç yaşında yapılabilir ?
Gerektiğinde 12 yaşından itibaren yapılabilmektedir.İdeali 16 yaşından itibaren başlaması ve en azından üniversiteye başlamadan bu sorunların çözülebilmesi büyük bir kolaylık sağlamaktadır.

Lazer uygulaması sonrası ciltte leke oluşur mu ?
Cildin koyu rengi lazer ışığını emerek lekelenme riski oluşturur.Bu sebeple lazer epilasyon doktor kontrolünde yapılmalıdır.lazer cihazlarının teknik özelliklerinin yüksek olması ve düzenli bakımlarının yaptırılmış olması ile bu yan etkiler aşılmış olur.

İşlem öncesi dikkat edilecekler nelerdir ?
İşlem öncesi kıllarınızın ağda, cımbız, ip gibi yöntemlerle 20 gün içinde kökten alınmamış olması önemlidir.Vücud bölgesinde 1-2 gün önce jiletle kısaltma yapılmalı yüz bölgesinde kısaltılacak ise sadece makas ile yapılmalıdır.Kılları ağartan ya da incelten kremler kullanırsanız kıllarınız lazer ışığına hedef olmaktan uzaklaşır. İşlem bölgesinde makyaj, kozmetik krem, ilaç krem-merhem sürülü olmamalıdır. İşlem öncesi kullandığınız ilaç (tek doz dahi olsa) mutlaka haber verilmelidir.Cildi ışığa karşı hassaslaştıran ilaçlar ile aynı anda lazer epilasyon ancak doktor kontrolünde kullanılabilir ya da kullanılmaz örneğin son 6 ay içinde Roaccutane kullanımı var ise lazer epilasyon kesinlikle uygulanamaz. Bunu dışında 15 gün öncesi solaryum ya da güneşle bronzlaşmadan ya da kendi cilt renginize yakın bir ten rengine geldikten sonra işlem yaptırmanız tavsiye edilir.

İşlem sonrası dikkat edilecekler nelerdir ?
Uygulama bölgesinin 3 gün güneşlenmemesi gerekir.Güneş gören bölgelerin ise yaz aylarında güneşten UV koruyucu 30 faktörlük krem sürülmesi gereklidir.İlk 24 saat ılık duş alınabilir ancak kese-peeling- sauna -hamam bir hafta önerilmez.Lazer epilasyon uygun nitelikteki cihaz ve uygulamalar ile yapıldığında ciltte kalıcı izler bırakmaz. İşlem sonrasında hafif kızarıklıklar görülebilse de çoğu saatler ya da aynı gün içinde geçip ,kalıcı olmamaktadır.

Lazer Epilasyon hangi bölgelere yapılır ?
Bayanlar ve beylerde kıl çıkan hemen hemen her bölgeye, göz küresine etki etmemek kaydıyla yapılması mümkündür .En çok tercih edilen bölgeler ise ; genital-bikini,bacak,kol,kolaltı,çene,bıyık,favori,göğüs,göğüs uçları,göbek,bel,sırt,omuz,el-ayak ve parmak sırtları,sakal üstü,boyun,ense,kulak, diyebiliriz.

Lazer epilasyon seansı ne kadar sürmekte ?
İşlem yapılan bölge ya da bölgelere göre 5 dakika ile 1,5-2 saat arasında değişmektedir.Bir fikir vermesi açısından ;bacaklar 45-60 dakika ,kollar 20-30 dakika,genital-bikini 15-20 dakika,sırt ya da göğüs 20-30 dakika,sakal üstü 5 dakika ,koltuk altı 5 dakika

Kaç seans sürer ve seans aralıkları ne kadardır ?
Burada belirleyici olan kişinin ten rengi, kıllarının yoğunluğu, genetik yapısı ,kıl rengi, uygulanan bölgedir.Kıllar ne kadar kalın ne kadar siyah cilt de ne kadar beyaz ise ve hormonal bir problem de yok ise bu kişiler ideal seans sayılarında tedavi olabilmektedirler bu çoğu kez vücut bölgesinde ortalama 4 – 6 seans , yüz bölgesinde ise ortalama 6 -12 seanstır denilebilir.Vücut bölgesinde 2 ay aralıklarla yüz bölgesinde ise 1 ay aralıklarla seanslar gerçekleştirilir.

İlk seanstan itibaren hastanın konforu artar. Neden tek seansta kıllar ortadan kalkmıyor ?
Bunun cevabı kıl üretimini yapan KIL KÖKLERİNİN 3 farklı dönemde olmasından ve lazer epilasyonun sadece anajen dönemindeki kıl köklerine etkili olabilmesinden kaynaklanmaktadır. Kılın tam kökün içinde canlı aktif olduğu dönem olan ANAJEN dönem en iyi lazer epilasyon dönemidir .

Neden ?
çünkü lazer ışiğinin yaktığı kıl ile kılın kökü de yanabilmekte diğer dönemlerde olan kıl köklerinde ise kılın köke yakın kısmı beyaz cılız olmakta dolayısıyla da ısıyı köklere iletememektedir.Sonuç olarak vücud kıllarının %15-25 i anajen dönemde oldukları için birden fazla lazer seansları gerekmektedir.Oysa saçımızda bu oran %85 Anajen periyottadır.Lafın gelişi demek ki saçlarımıza lazer epilasyon yapmış olsa idik neredeyse 1-2 seansta kalıcı dökülmeye tanık olabilecektik.

Kontrol seansı ne demektir ?
Lazer epilasyondan sonraki 1-3 hafta arasında kıllar uzayıp dökülürler .Nadiren lazerin etkisinden kurtulup kalan kılların 15-20.günde lazer epilasyon yapılması işlemidir ve ücretsizdir.20 günü aşan durumlarda kontrol seansı yapılması uyygun değildir çünkü kılın doğal büyümesinde karışıklığa sebep olabilir ve seans sayılarını uzatabilmektedir bu sebeple hem seanslara düzenli gelmek hem de gerekiyorsa kontrollere zamanında gelmek önemlidir.

Lazer sonrası kıllar bir daha çıkmaz mı ?
Etkili bir Lazer epilasyon tedavisiyle kökleri de yanarak ortadan kalkan kıllar yeniden çıkmazlar.Nadiren de olsa yeniden çıkma var ise bu genetik ve hormonal sebeplerle ileri yaşlarda çıkabilecek olan kıl yumrularının kıla dönüşmeleri ile olur.Yine bunların da tedavisi lazer epilasyondur.Kıl rengi ve cilt rengi lazer epilasyona uygun olan kişilerin kıllarından tama yakın kurtulması artan seanslarla mümkündür.Dünya tıbbında kabul gören başarı kriteri ise %85 oranında kılların ortadan kaldırılmasıdır.

Lazer epilasyon işlemi AĞRILI MIDIR ? HİJYENİK midir ?
Neredeyse hayır. En çok tercih edilen İleri Teknolojili Alexanderite Lazer sisteminde geliştirimiş patentli teknolojisi sayesinde klasik Alexanderite lazerlere göre aşırı acı -ağrı oluşturmayan lazer ışık oluşturabilmesi neticesinde aşırı soğuk hava üflenmesini gerektirmemesi, özellikle genital bikini bölgelerinde üşütmenin de önüne geçmektedir.Temassız bir lazer epilasyon yöntemi olması çok daha hijyenik ve konforlu olmasını da sağlamaktadır.

Lazer Epilasyonda kullanılan cihazlar nelerdir ?
Alexandrite Lazer 755 nm dalga boyunda olan lazerdir.Melanin (siyah renk) emilimi yüksektir.Ciltte lekelenme eski tip teknolojiye sahip olanlara göre çok azalmıştır çünkü Long pulse süresi uzun olanlarında ve gelişmiş lazer teknolojiysine sahip olan Alexanderite lazer markalarında yan etkiler oldukça azalmış olur.Bu sayede yaz aylarında da güvenle kullanılabilir hale gelmişlerdir. Hızlı bir lazerdir.Long pulse tipleri tip IV cilt tipine ( koyu esmer) kadar dahi güvenle kullanılabilmektedir.Uzun zamandır kullanılan ve etkinliğini ispatlamış bir lazerdir.Klasik tek atımlı Diod ve Nd:yag lazerlere göre çok daha ağrısızdır.Uygulamadan hemen sonra kılların yüzeyden yok olması bir avantajdır.,

Diode Lazer 805 – 900 nm dalga boyundadır.Alexandrite lazerlerden daha az melanin tarafından emilise de kılı tahrip etmeye yetecek etkin dozda emilim gerçekleşir.Deride leke ihtimali bu sebeple azdır.Klasik diotlar ağrılıdır.Koyu renk ciltlerde de kullanılabilir.Kontakt soğutmalı tipleri vardır.Pulse süresi cihazın teknik özelliklerinden dolayı uzundur ve esmer tenlilerde de kullanılabilir.İnce kıllarda etkinliği öne çıkar.Etkin soğutma sistemi ve yeni tip diyod lazerlerdeki teknoloji işlem ağrısını hafifletir.

Nd Yag Lazer1064 nm dalga boyunda olan lazerdir.Melanin tarafından oldukça az emilir.Leke ihtimali çok azdır.Bu nedenle çok koyu ciltlerde dahi uygulanabilir.Long pulsed tipleri tüylerin derin yerleşimli tüylerinde iyi sonuç verebilir.Soğutma sistemi bunda da aktif olarak kullanılmaktadır çünkü ağrılıdır.Melanin emiliminin yok denecek kadar az olması çok esmer tenlilerrde zencilerde kullanımının diğer lazerlere göre daha güvenilir ve avantajlı olmasını sağlamaktadır.Özellikle zenci ve koyu cilt renkli insanlarda tercih edilen bir lazer türüdür..Kılcal varis tedavilerinde de kullanılmaktadır
,

Lazer epilasyon nasıl etki eder ?
Lazer ışığı kıllara koyu rengini veren MELANİN adlı siyah pigment tarafından emilince ısı oluşur, bu ısı kılın canlılığını bozup denatüre ederek kıl boyunca kılın köküne ilerler.Isı etkisi ile kıl kökünde arzu edilen kalıcı tahribat sağlanır.Bu sayede kıl üretimi başka bir dokuya zarar vermeden durmuş olur.
Melanin sadece kıl yapısında değil aynı zamanda cildimizin üst tabakasında da tenin renk koyuluğunu vermektedir.Dolayısıyla cilt rengi ne kadar açık ve kıl rengi ne kadar koyu ise lazer epilasyon işlemi de o derece kolay ve etkili olacak demektir.

Lazer epilasyonun , Güzellik Salonlarında,Kuaförlerde yapılmasında ne sakınca var  ?
Lazer epilasyon cihazları tüm dünyada TIBBİ CİHAZ statüsündedir ve sadece TIBBİ ÇALIŞMA ORTAMINDA ve sadeceTIP DOKTORLARININ kullanmasına ya da sorumluluğunda kullandırmasına müsaade edilir.Güzellik Salonları,kuaförler bilindiği üzere TIBBİ ORTAM DEĞİLDİR;SAĞLIK KURULUŞU DEĞİLDİR.

IPL Denilen Sistemler Epilasyonda neden başarısız ?
Kıl kökünü ortadan kaldırmak için Lazer gibi kıl gövdesini direkt hedefleyemezler.Bunun yerine tüm cilt dokusunu ısıtarak kılı da dolaylı ısıtmış olurlar dolayısıyla epilasyon amaçlı üretilen IPL ler, lazer epilasyon sistemi gibi kılı hedefleyemezler .Bu sebeple lazer sistemleri gibi başarılı değildirler ayrıca lazerler kadar güvenli de değildirler. Salonlarda bu sebeple gücü düşürülmüş IPL lere ancak müsaade vardır dolayısıyla da epilasyon yapamayan ve sadece renk düzensizlikleri,cilt bakımları için salonlarda kullanılabilen IPL ler ile zaten epilasyon yapma imkanı da bulunmamaktadır.

Lazer epilasyon güvenli midir ?
Sağlık kuruluşunda hijyenik ortamda yetkili doktor sorumluluğunda yapılması kaydıyla evet güvenli bir tedavi yöntemidir. Ağda ve benzeri kökten kıl çekim yöntemlerinin hijyenik riskleri düşünüldüğünde toplum sağlığı açısından da büyük avantajlara sahip üstelik kalıcı bir epilasyon yöntemidir diyebiliyoruz.

Tedavi süresi ne kadardır?
Tedavi süresi kişinin ten rengi, kıllarının yoğunluğu, genetik yapı,kıl rengi, uygulanan bölgeyle bağlantılı olmak üzere vücud bölgesinde ortalama  4 – 8 seans , yüz bölgesinde ise ortalama 6 -12 seans arasında başarıya ulaşmak mümkün olabilir.İlk seanstan itibaren hastanın konforu artar.

Lazer sonrası kıllar bir daha çıkmaz mı?
Etkili bir Lazer epilasyon tedavisiyle kökleri de yanarak ortadan kalkan kıllar yeniden çıkmazlar.Nadiren de olsa yeniden çıkma var ise bu genetik olarak var olan ve ileri yaşlarda çıkabilecek olan kıl yumrularının kıla dönüşmeleri ile olur. Bunların da tedavisi yine tıbbi lazer epilasyonla gerçekleşir ve hasta için gelecekteki kıllardan da kurtulma imkanı oluşur ancak bu hastalar için seanslar bir miktar uzamış olur.

Lazer uygulaması sonrası ciltte leke oluşur mu?
Cildin koyu rengini veren melaninin de lazer ışığını emmesi sonucu lekelenme riski her zaman vardır.Bu sebeple bizzat Lazer tedavilerinde eğitimli ,deneyimli Doktorun bulunması ,lazer cihazlarının teknik özelliklerinin yüksek olması ve düzenli bakımlarının yaptırılmış olması ile bu yan etkiler aşılmış olur.

İşlem Öncesi Dikkat Edilecekler
İşlem öncesi kıllarınızın ağda, cımbız, ip gibi yöntemlerle 20 gün içinde kökten alınmamış olması önemlidir.
Vücud bölgesinde 1-2 gün önce jiletle kısaltma yapılmalı yüz bölgesinde kısaltılacak ise sadece makas ile yapılmalıdır.
Kılları ağartan ya da incelten kremler kullanırsanız kıllarınız lazer ışığına hedef olmaktan uzaklaşır.
İşlem bölgesinde makyaj, kozmetik krem, ilaç krem-merhem sürülü olmamalıdır.
İşlem öncesi kullandığınız ilaç (tek doz dahi olsa) mutlaka haber verilmelidir.Cildi ışığa karşı hassaslaştıran ilaçlar ile aynı anda lazer epilasyon ancak doktor kontrolünde kullanılabilir ya da kullanılmaz örneğin son 6 ay içinde Roaccutane kullanımı var ise lazer epilasyon kesinlikle uygulanamaz.
Bunu dışında 15 gün öncesi solaryum ya da güneşle bronzlaşmadan ya da kendi cilt renginize yakın bir ten rengine geldikten sonra işlem yaptırmanız tavsiye edilir.

İşlem sonrası Dikkat Edilecekler
Uygulama bölgesinin 3 gün güneşlenmemesi gerekir.Güneş gören bölgelerin ise yaz aylarında  güneşten UV koruyucu 30 faktörlük krem sürülmesi gereklidir.
İlk 24 saat ılık duş alınabilir ancak  kese-peeling- sauna -hamam bir hafta önerilmez.Lazer epilasyon uygun nitelikteki cihaz ve uygulamalar ile yapıldığında ciltte kalıcı izler bırakmaz. İşlem sonrasında hafif kızarıklıklar görülebilse de çoğu saatler ya da aynı gün içinde geçip ,kalıcı olmamaktadır.

Lazer Epilasyon hangi bölgelere yapılır ?

Bayanlar ve beylerde kıl çıkan hemen hemen her bölgeye, göz küresine etki etmemek kaydıyla yapılması mümkündür .En çok tercih edilen bölgeler ise ; genital-bikini,bacak,kol,kolaltı,çene,bıyık,favori,göğüs,göğüs uçları,göbek,bel,sırt,omuz,el-ayak ve parmak sırtları,sakal üstü,boyun,ense,kulak, diyebiliriz.

Lazer epilasyon seansı ne kadar sürmekte ?

İşlem yapılan bölge ya da bölgelere göre 5 dakika ile 1,5-2 saat arasında değişmektedir.Bir fikir vermesi açısından ;
bacaklar 45-60 dakika ,kollar 20-30 dakika,genital-bikini 15-20 dakika,sırt ya da göğüs 20-30 dakika,sakal üstü 5 dakika ,koltuk altı 5 dakika

Kaç seans gerekmekte ?

Vücud bölgesi genellikle ortalama 4-6 seans sürerken yüz bölgesi 6-12 seans civarında sürebilmektedir. Elbette ki cilt ve kıl yapısındaki kişisel farklılıklar da etkili olmaktadır .Birinci seanstan itibaren dahi ortaya çıkan konfor ise yüz güldürücüdür.

Neden tek seansta kıllar ortadan kalkmıyor ?

Bunun cevabı kıl üretimini yapan KIL KÖKLERİNİN 3 farklı dönemde olmasından ve lazer epilasyonun sadece anajen dönemindeki kıl köklerine etkili olabilmesinden kaynaklanmaktadır. Kılın tam kökün içinde canlı aktif olduğu dönem olan ANAJEN dönem en iyi lazer epilasyon dönemidir .Neden ? çünkü lazer ışiğinin yaktığı kıl ile kılın kökü de yanabilmekte  diğer dönemlerde olan kıl köklerinde ise kılın köke yakın kısmı beyaz cılız olmakta dolayısıyla da ısıyı köklere iletememektedir.
Sonuç olarak vücud kıllarının %15-25 i anajen dönemde oldukları için birden fazla lazer seansları gerekmektedir.
Oysa saçımızda bu oran %85 Anajen periyottadır.Lafın gelişi demek ki saçlarımıza lazer epilasyon yapmış olsa idik neredeyse 1-2 seansta kalıcı dökülmeye tanık olabilecektik.

Kontrol seansı ne demek ?

Lazer epilasyondan sonraki 1-3 hafta arasında kıllar uzayıp dökülürler .Nadiren lazerin etkisinden kurtulup kalan kılların 15-20.günde lazer epilasyon yapılması işlemidir ve ücretsizdir.
20 günü aşan durumlarda kontrol seansı yapılması uyygun değildir çünkü kılın doğal büyümesinde karışıklığa sebep olabilir ve seans sayılarını uzatabilmektedir bu sebeple hem seanslara düzenli gelmek hem de gerekiyorsa kontrollere zamanında gelmek önemlidir.

Lazer epilasyon işlemi AĞRILI MIDIR ?

Neredeyse hayır . Üstelik aşırı soğutma gerektirmeyen bir Alexanderite lazer teknolojik özelliği sayesinde ve de temassız lazer epilasyon yapılabildiği için de özellikle genital bikini uygulamalarımız oldukça konforlu olmaktadır.

Lazer Epilasyonda Kullanılan Cihazlar
Alexandrite Lazer
755 nm dalga boyunda olan lazerdir.
Melanin (siyah renk) emilimi yüksektir.
Ciltte lekelenme ihtimali Ruby lazerden azdır .
Etkin soğutma sistemi ve Long pulse süresi uzun olanlarında yan etkiler oldukça azalmış olur. Hızlı bir lazerdir.
Long pulse tipleri tip IV cilt tipine ( koyu esmer) kadar daha güvenle kullanılabilmektedir.
Uzun zamandır kullanılan ve etkinliğini ispatlamış bir lazerdir.
Diod ve Nd:yag lazerlere göre daha ağrısızdır.
Uygulamadan hemen sonra kılların yüzeyden yok olması bir avantajdır.
Diode Lazer
805 – 900 nm dalga boyundadır.
Alexandrite lazerden daha az melanin tarafından emilse de kılı tahrip etmeye yetecek etkin dozda emilim gerçekleşir.
Deride leke ihtimali daha azdır.
Koyu renk ciltlerde de kullanılabilir.
Kontakt yada hava soğutmalı tipleri vardır.
Pulse süresi cihazın teknik özelliklerinden dolayı uzundur ve esmer tenlilerde kullanılabilir.
Derin ve kalın kıllarda (erkekler) etkinliği daha fazladır.
Etkin soğutma sistemi ve yeni tip diyod lazerlerdeki teknoloji işlem ağrısını hafifletir.
Nd Yag Lazer
1064 nm dalga boyunda olan lazerdir.
Melanin tarafından oldukça az emilir.
Bu nedenle çok koyu ciltlerde uygulanabilir.
Long pulsed tipleri tüylerin derin yerleşimli tüylerinde iyi sonuç verebilir.
Soğutma sistemi bunda da aktif olarak kullanılmaktadır..
Melanin emiliminin yok denecek kadar az olması çok esmer tenlilerrde zencilerde kullanımının diğer lazerlere göre daha güvenilir ve avantajlı olmasını sağlamaktadır.
Özellikle zenci ve koyu cilt renkli insanlarda tercih edilen bir lazer türüdür..
Kılcal varis tedavilerinde de kullanılmaktadır.