Teşvikiye Mah. Teşvikiye Cad. No:16 Kat:2
Botoks

————————————————————————————————————————————————————————

DOĞALLIK

Aslında güzellikten de güzeldir.

Doğallık, bir miktar güzelliğin bir miktar başka bileşenlerle karışmış,harmonize olmuş halidir .

Mesela öyle ahım şahım güzel / yakışıklı olmayan birinde, baktığımızda gözümüze hoş gelen
ve bizi etkileyen şey aslında işte bu bileşenlerin yarattığı karışımın dengesidir, cazibesidir.

Bu karışımın dengesidir ki güzelliği kuşatır, sarar ve onu hakikileştirir.
Kalkıp bu karışımın dengesini güzellik lehine dahi bozmak ifadeyi bozar ve kişi bir başkasına dönüşür.
Doğal durmayan,sonradan ilave yapıldığı belli,abartılı bir güzelliğin rahatsız ediciliğine tanık oluruz.

Yüz için yaptığımız her ne estetik işlemi olursa olsun,ister botoks,dolgu,askı ipler ister teknolojik estetik uygulamalar,
yüzün ,dişler dahil,kemik,yağ dağılımı,istinat bağları,cildin direnci vs gibi dahil tüm anatomisini,
çoğu kez kafa biçimini,saç şeklini,boyun yapısını , vücud duruşu-postürünü yani Anatomik Bütünlüğünü dikkate alırız .
Bu anatomik bütünlük bizim Altın Oranı baz alacağımız referanstır
ancak anlattığım sebeplerden ötürü doğal sonuçları almak için bu tek başına yeterli değildir.

Aslında doğadaki herşeyde var olan Altın Oranlar elbette güzelliğin estetiğin bir matematik sırrıdır ,
ve dünya sanat tarihi bu sırla yapılmış mimari şaheserlerle doludur .
Ancak İnsanın yüzü ,yüz İfadesi, yerinde sabit duran , jesti ,mimiği olmayan ,statik ve neredeyse hiç yaşlanmayan, taştan bir heykel, bir bina değildir ki sadece Altın Oranlar ile doğal güzelliği sağlayabilelim .

Bu sebeple bu dengeli karışımı güzelleştirmek adına ” Altın Oranla ” herşeyi çözmeye çalışmak bence anlamsızdır.
çünkü altın oranların da bir miktar yaşlanması gerekir ki bu dengeli karışımın dengesi ,doğallığı bozulmasın.

Öyleyse her yaşın ayrı bir güzelliği ve ayrı bir Altın Oranı olmalıdır

Bir kişinin karakteri ,mizacı,hayattaki duruşu, edası , jestleri ,mimikleri, karizması,sosyo-kültürel yapısı,çevresi,toplumdaki rolleri,ailesi, statüsü ve en önemlisi makul,yakışan yaşlanma durumu gibi bileşenleri vardır , işte bunları bir denge bileşeni olarak Güzelleştirme Stratejimize katabildiğimiz an estetik işlemlerimizin DOĞALLIĞINDAN bahsedebiliriz.

Bu sebeple İnsan dediğimiz bu en büyük, dinamik, yaşayan ve yaşlanmakta olan esere estetik dokunuşlarımızda
herşeyi Altın Orandan beklememek gerektiğini iddia ettim ve bu sebeple bunu da içine alan bir büyük kavramı tanımlamaya ihtiyaç duydum ; ALTIN DOĞALLIK

Çünkü bir insanın güzelliğini geliştirmek demek O’nu sıfır hatıralı, sıfır karakteristik, sıfır karizmatik yapmak değildir..

Dr.Yavuz TUNÇ

 

Uzman Ekibimize Hemen Ulaşın 

0532 322 19 18

 

————————————————————————————————————————————————————————

Felsefemiz

Botoks dahil tüm estetik tedavilerimizde odaklandığımız en temel konumuz ;

Abartısız ama fark edilen bir güzelliği / yakışıklılığı ortaya çıkarabilmek .

Karakter,Mizaç,Postür,Sosyal Konum veYaşla uyumlu bir güzelliği/yakışıklılığı sağlayabildiğimiz zaman ancak Doğal Güzellikten bahsedebiliriz.

Tek başına yüzün veya vücudun bir bölgesinin bütünden ve yukarıdaki değişkenlerden bağımsız güzelleştirilmesi bence anlamsızdır.

Bunu başarabilmenin ilk şartı , hastayı ve beklentilerini çok yönlü tanıyabilmekten geçiyor .
Gerektiğinde abartılı beklentilere hayır diyebilmek çok önemli.
Karakter özelliklerini ,mizacını iyi analiz edebilmek ve bunları hastanın işi,sosyal konumu,yaş çağı ile uyumlu bir şekilde harmonize etmek yolun yarısı .Bu aşamadan sonra hangi estetik uygulamalarımızı en ideal hangi sıralamayla ve tekniklerle yapacağımıza karar vermek ve uygulamaya başlamak ise artık bir güzelleşme / yakışıklılaşma yolculuğunun başlangıcı oluyor.

Ve tüm işlemler 3 boyutlu bir yüz ifadesini doğrudan ilgilendiren işlemler olduğu için hekimin kişisel artistik yetenekleri,kendine has kreatif bakış açısının varlığı büyük bir avantaj sağlıyor elbette.Tüm bunların ışığında bir heykeltraş sanatçısı gibi sanatımızı estetik tıp disipliniyle birleştirerek her hasta için özgün yaklaşımları icra edebildiğimiz müddetçe DOĞAL sonuçlara ulaşmak mümkün olabiliyor.
Aksi taktirde şablon uygulamalardan çıkan birbirinin aynısı yanaklar, elmacık kemikleri , dudaklar , çene uçları ile karşılaşmak ne yazık ki çok mümkün olabilmektedir..

Doğal estetik sonuçları elde edebilmeyi hedefleyerek tüm gayretini buna yoğunlaştırmış ve başarmış meslektaşlarımla da ayrıca her zaman gurur duyduğumu belirtmek isterim.

Dr.Yavuz TUNÇ

 

Botoks nedir ?
Etken maddesi Botulinum toksini olan bir nörolojik ilaçtır.
” yılan zehiri” değildir
Kırışıklıkları gidermek için dünyada en çok kullanılan ve en güvenli olan tıbbi üründür,ilaçtır.
Clostridium botulinum adlı bakteriden elde edilen bir proteindir.Uygulama yapılan noktadan itibaren 1 – 1,5 cm çapında daire içindeki kasların aşırı kasılmalarının önüne geçerek etkili olur.
Bunu sadece uygulama yapılan kasdaki sinir uçlarında iletimi yavaşlatarak yapar.
Bu da mimiklerin aşırı kasılmasının önüne geçmeyi sağlar.

Botoks`un etki mekanizması ve güvenilirliğini vurgulamak adına yenidoğan bir bebekte kas spazmını çözmek için dahi güvenle kullanıldığını söylemek gerekir ve tıpta nörolojik hastalıklarda birçok alanda 40 yıldır güvenle yararlanılmaktadır.

Etkisi yüzümde neyi sağlıyor ne yapıyor ?
Kırışıklıklara sebep olan aşırı mimik kas hareketini azalttığından daha pürüzsüz bir cilt yüzeyi oluşuyor.Sinirli,kızgın,yorgun bakışın yerini daha dingin,dinlenmiş bir yüz ifadesi alıyor.

Nerelere yapılabiliyor ?
İki kaş arası ve alındaki kırışıklıklar ile göz kenarlarındaki kaz ayakları bölgesi en çok kullanılan bölgelerdir. Bunun yanında aşırı köşeli alt çenelerin daha feminen olması için ,sarkan ağız köşelerinin yukarı kaldırılması için boyun bölgesi kırışıklıklar ve sarkmaları için de kullanılmaktadır.

Etki ne zaman başlıyor ?
3.günden itibaren başlayan kırışıklıklardaki azalma tam olarak 15 . günde netleşir .Bu sebeple de kontrol seansları 15. günde yapılır.

Botoksu Kırışıklıklarım iyice çıkınca mı yaptırmalıyım , Gençlerde botoks uygulamak biraz erken değil mi ?
Kesinlikle en önemli soru bu çünkü botoks yaptırmak için kırışıklıklarının iyice derinleşmesini bekleyenlere tanık oluyoruz. Botoks ile elbette mevcut kırışıklıkları tedavi ediyoruz fakat bir okadar önemli etkisi de ilerde abartılı kırışıklıkların ortaya çıkmasının önüne geçmiş olmasıdır. Bunu ilgili kasın katlanma sayısını azalttığı için gerçekleştirir.Kırışıklıklara karşı KORUYUCU etkisinin önemi ileride çok daha fazla dillendirilecektir.

Botoksla tuhaf ifadeli yüzler görüyoruz ,yaptırmaya da çekiniyoruz , ne dersiniz ?
Evet haklısınız bu daha önceki yıllarda bir miktar vardı ancak estetik tıp her geçen gün kendini geliştirdi uygulayıcı doktor eğitimlerine çok önem verildi artık abartılı uygulamalara pek rastlamıyoruz diyebiliriz. Doğal görünümü bozmadan ,ifadeyi değiştirmeden olumlu katkıda bulunan uygulamaları da yine botoksla yapabiliyoruz .

Doğal sonuçlar istiyorsak görünen tüm çizgileri yok etmek ilk hedefimiz olmamalıdır .

Botoks tedavisi başka ne amaçlarla kullanılıyor ?

Aşırı Terleme Tedavisinde ; Botoks, ter bezleri ile sinir uçları arasındaki iletimi geçici süreyle ( 6-8 ay) durdurarak ter bezlerinin çalışmasını azaltır. Vücudun en çok terleyen bölgeleri, avuç içleri ve koltuk altı bölgesidir. Aşırı terleme ve buna bağlı ter kokusu şikayeti olan kişilerin terleyen bölgelerine botoks uygulandığında şikayetlerinde düzelme sağlanır. Migren Tedavisinde : Migren tipi baş ağrısını yapan sebeplerin %70 kadarının kas spazmı kaynaklı olduğundan yola çıkarak uygun hastalarda Botoks tedavisi ile Botoksun etki ettiği süre boyunca 4-6 ay boyunca baş ağrılarında geçme ya da çok ciddi azalma meydana gelebilmektedir.

Botoks tedavisi nasıl uygulanır ?
Botoks, injeksiyon şeklinde uygulanır ve ağrılı bir işlem değildir, injeksiyon anında hafif bir ağrı hissedilebilir. Mimik kaslarının hareketlerinde azalma istendiğinde mimik kaslarının içine, terleme şikayetinin azalması istendiğinde deri içine injeksiyon yapılır. Botox’un etkisi injeksiyonu takiben 3-4 günde başlayıp ilk 10-15 günde etkisini tam başlatmış olur ve etki süresi bölgesine göre 3-6 ay arasında sürer.Alın bölgesindeki etkisinin 9-12 aya ulaştığı da olabilmektedir. Botox, etkisini yitirdiğinde uygulama tekrarlanabilir. Tekrarlayan tedavilerle zaman içinde bu etki süresi artabilmektedir. Botoks’un sağlık üzerine ciddi bir yan etkisi yoktur. Uygulama sonrası geçici bir şişlik, morarma, nadiren de geçici olarak göz kapağında düşüklük yapabilir. Botoks’un gebelik ve emzirme döneminde zararlı bir etkisinin olup olmadığı henüz tam olarak bilinmemektedir. Bu nedenle gebelik ve emzirme döneminde botoks uygulamalarının yapılmaması önerilir. Sinir-kas sistemine ait hastalığı olan kişilerde uygulanmamalıdır.